Nastavení lyžařského vázání
Lyžařské vázání by nemělo být opomíjeno a mělo by se o něho pečovat stejně jako o hrany lyží (né-li víc). Přitom při bežném servisu se kontrola vázání neprovádí. Tento článek Vám ukáže na co si dát pozor a co všechno se musí zohlednit.

Mnoho lyžařů nastavuje vázání pouze podle své váhy (např. váží 80 kg nastaví na stupnici 8), to ale není v pořádku. Při nastavování se v první řadě zohledňuje délka podrážky na lyžařské botě, poté se nastavuje předpětí a vypínací síla. Výpočet vypínací síly vychází z výšky, hmotnosti, věku (jinak se nastavuje síla pro děti jinak pro dospělé a jinak pro starší lidi) a z lyžařské úrovně (dovednosti) lyžaře. Předpětí zase určuje jak silně je bota ve vázání sevřena, neboli vzdálenost špičky a paty vázání v porovnání s délkou lyžáku. Dále se kontroluje střed boty s montážním bodem lyže (oba body označeny ryskou).
Správné seřízení vázání neodkládejte. Při pádu a případném nevyhození boty z vázání dochází k snad nejhorším a mnohdy trvalým úrazům jako jsou při nejmenším přetočené kolena, zlomeniny atp.